www.ocelmarket.cz

ocelMARKET.cz - Vše o kotevních patkách (13.04.2024 - 15:28)

: zprostředkovatelský portál pro Váš obchod s ocelí :
Celkový objem nabídek (bez DPH): 0 Kč

OcelMAGAZÍN > Vše o kotevních patkách

zpět na výpis článků

Miroslav Kvapil, 03.09.2021Vše o kotevních patkách

Rozhodli jste se vybudovat na své zahradě pergolu, altán, zastřešené stání pro auto či jinou dřevostavbu? Aby vám sloužili po mnoho let, je důležité tyto konstrukce správně ukotvit nejlépe pomocí kotevních patek.

 

Jak na správný výběr kotevních patek

Pokud se chystáte vybudovat na své zahradě pergolu, altán, zastřešené stání pro auto či jinou dřevostavbu, která by vám sloužila po mnoho let, je důležité tyto konstrukce správně ukotvit nejlépe pomocí kotevních patek. Kotevní patky jsou unifikované ocelové prvky, které slouží k pevnému ukotvení různých druhů stavebních konstrukcí a dřevostaveb do podkladu. Nejčastěji se využívají při kotvení dřevěných konstrukcí (trámy, hranoly) do betonu nebo země. Jsou velmi spolehlivé, zajistí pevné a stabilní uchycení a lze je využít prakticky v jakémkoliv terénu.

Kotevní patky se rozlišují podle toho, do jakého povrchu bude konstrukce upevněna. Můžeme si vybrat mezi patkami do betonu nebo patkami, které se zapouští přímo do země (zemní vruty, kotevní hroty). U patek do betonu se rozhodujeme ještě podle toho, zda budeme patky kotvit současně s procesem tvorby základů, tzn. do čerstvého betonu, nebo do již vytvrzeného betonu.

PATKY DO BETONU

Patka do betonu se skládá ze dvou částí – trnu a třmenu patky. Trn je roxor nebo betonářská tyč, kterou patku spolehlivě a pevně ukotvíme do betonu. Třmen patky je vrchní část, do které se kotví dřevěný hranol či trám. Třmen může mít různé tvary, nejběžnější jsou patky U, L a T. Patky do betonu se nejčastěji používají pro kotvení do nevytvrzeného betonu, tedy v průběhu tvorby betonového podkladu. Tato varianta montáže je jednodušší a nevyžuje žádně speciální nářadí či pomůcky. Trn patky se pouze vtlačí do čerstvého betonu, kterým jsou vyplněny základové díry. Patky do betonu je možno také kotvit do vytvrzeného betonu, což je pracnější a dražší varianta, která navíc vyžaduje speciální pomůcky (vrtací kladivo, chemická kotva, příslušenství pro chemickou kotvu).

Patka kotevní s roxorem U tvar, žárově pozinkovaná

Variant: 5 135,01 Kč/ks 111,58 Kč bez DPH

Patka kotevní, profil L

Variant: 4 85,00 Kč/ks 70,25 Kč bez DPH

Patka kotevní s roxorem, deska tvar T

Variant: 2 206,65 Kč/ks 170,78 Kč bez DPH

Patka kotevní s roxorem, U deska s prolisem

Variant: 5 151,26 Kč/ks 125,01 Kč bez DPH

Patky s U třmenem jsou nejběžneji používané kotevní prvky, které se vyrábí také v provedení s prolisem, díky kterému se dřevěná část nedotýká kovové patky a je tak zabráněno vlhnutí a hnití konstrukce odspodu. Patky s L třmenem slouží pro ukotvení hranolů či trámů velkých rozměrů. Hranu patky můžete umístit zevnitř konstrukce, aby nebyla na první pohled příliš viditelná. Patky s T třmenem se zasekávají do dřevěného sloupku, což zaručuje vysokou estetičnost, ale montáž je o něco složitější.

Tvar třmenu U Tvar třmenu L Tvar třmenu T
Kotevní patka U Kotevní patka L Kotevní patka T

 

PATKY VÝŠKOVĚ NASTAVITELNÉ

Nastavitelné kotevní patky se šroubovicí mají matici, pomocí které lze nastavit jejich výšku. Matice může být volná, nebo přivařená na desku. Tyto patky či pilíře se vám budou hodit, pokud se rozhodnete umístit vaši dřevostavbu na nerovný terén nebo podklad. Pomocí matice můžete dorovnat výškové rozdíly mezi jednotlivými vstyčnými body stavby. V obchodech dostaneme patky ve tvaru U nebo s deskou. Deska se připevňuje zespoda konstrukce, tudíž nebude vidět a zaručí vyšší estetičnost spoje. Kotvení těchto nastavitelných pilířu se provádí k již hotovému betonovému podkladu pomocí desky, která se přichytí k podkladu spojovacím materiálem (hmoždinky, vruty, svorníkové kotvy).

Kotevní pilíře

DALŠÍ DRUHY KOTEVNÍCH PATEK
Kotevní patky s prolisem

Pokud chcete zajistit dlouhou životnost vaší dřevostavby, patky s prolisem jsou tou správnou volbou. Díky prolisu jsou dřevěné prvky odsazeny od podkladu a nedochází k vlhnutí a nahnívání spodní části dřevěné konstrukce.

Patka s prolisem

Kotevní botky

Kotevní botky můžemete použít  pro snadné ukotvení sloupků nebo pilířů konkrétních rozměrů a tvarů k betonovým podkladům. Jsou uzavřené z boku, plášť je přivařen k desce, která se připevňuje k podkladu. Kotevní botky jsou vhodné pro plotové sloupky, vzpěry nebo trámky přesných rozměrů.

Kotevní botky

Zemní vruty a kotevní hroty

Tyto kotevní prvky se používají jako jiná možnost klasického kotvení do betonu. Šroubují se nebo zatloukají přímo do země, instalace je tedy rychlá a snadná. Jsou vhodné prakticky do jakékoliv půdy, kromě bažin a půd s vysokou hladinou půdní vody.

Zemní vrut a kotevní hrot

Patka výškově nastavitelná s přivařenou maticí

Variant: 8 203,87 Kč/ks 168,49 Kč bez DPH

Patka kotevní šroubovací, U deska s prolisem, výroba ČR

Variant: 17 285,92 Kč/ks 236,30 Kč bez DPH

Botka kotevní čtvercová

Variant: 5 258,36 Kč/ks 213,52 Kč bez DPH

Vrut zemní, s přírubou tvaru U

Variant: 6 678,28 Kč/ks 560,56 Kč bez DPH
MATERIÁL A POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Kotevní patky jsou nejčastěji vyráběny s povrchovou úpravou galvanický nebo žárový zinek, které využijete ve většině případů. Galvanické zinkování představuje ochranu proti mechanickému poškození (abraze, otěr), ale ochrana proti korozi a povětrnostním vlivům je minimální, tudíž jde spíše o estetičnost. Žárové zinkování je velmi účinná ochrana před korozí, má dlouhou životnost a odolnost proti mechanickým i povětrnostním vlivům. V náročnějším prostředí je vhodné použít patky z nerezové oceli. Nerezová ocel A2 je vhodná pro použití v domácím i venkovním prostředí. Ocel A4 má zvýšenou odolnost proti korozi a kyselinám a je možné ji použít i v kontaktu se slanou nebo chlorovanou vodou. Nerezové patky jsou drahé a proto jsou nejvíce používané žárově pozinkované patky.

Přihlášení

Uživatel
Heslo
pamatovat si přihlášení Zapomněl/a jsem heslo
Zaregistrujte se

Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.

Jak pracovat s OcelMARKETem?

Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.

Je pro Vás stránka nepřehledná? Využili byste video nápovědu?
54%ano
(54%)
46%ne
(46%)

ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží). Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!

Nápověda

Jak funguje OcelMARKET.cz a jak jej správně ovládat?

 

Databáze firem

Najděte své obchodní partnery snadno a lehce. Pokud chtece, zvolte si pouze firmy z Vašeho oboru ...

 

© 2024 OcelMARKET.cz

Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved

Kontaktujte nás na

E-mail: info@OcelMARKET.cz