Chystáte se na stavbu dřevěné pergoly, zahradního altánu, parkovacího stání či dětského hřiště? Nebo na výrobu či renovaci nábytku? Tak čtěte dál a dozvíte se plno zajímavých informací o výběru tesařských úhelníků.
Pokud se chystáte na stavbu jakékoli dřevostavby, nebo na výrobu či renovaci nábytku? Ve všech těchto a mnoha dalších případech se neobejdete bez spojovacích úhelníků, které jsou základním spojovacím prvkem pro dřevěné konstrukce. Díky snadnému a rychlému použtí nahradily tradiční spojování prvků pomocí kolíků z dubového dřeva, kovaných hřebů či vázání. Úhelníky jsou nejlepším pomocníkem při spojování či kotvení dřevěných hranolů, latí, trámů, prken ... Jejich použití zajišťuje pevný a zároveň snadno demontovatelný spoj dřevěných prvků.
Spojovací úhelníky mají široké využití. Jsou nepostradatelné při spojování či kotvení trámů u velkých dřevostaveb, jako spojovací profily střešních krovů, ale i u menších staveb jako jsou pergoly, zahradní chatky, krytá parkovací stání, altány apod. Samostatným typem jsou úzké nábytkové úhelníky, které jsou pro své malé rozměry často využívány v nábytkářském průmyslu při spojování jednotlivých dílů do pravého úhlu. Úhelník můžete použít např. i jako držák poličky
![]() |
![]() |
Tesařské úhelníky jsou vyráběny z kvalitního ocelového plechu o různých tloušťkách (odvíjí se od velikosti úhelníku) a následně povrchově upraveny. Nejčastější povrchovou úpravou je galvanické pozinkování (bílé/žluté) nebo žárové zinkování, které ochraňuje ocel před korozí. Rozdíl je především ve vzhledu a odolnosti. Galvanicky pozinkovaný úhelník má lesklý vzhled (s až modrými odlesky), zatímco žárově pozinkovaný úhelník je matný a pohledově méně přívětivý, nicméně odolnější díky silnější vrstvě. U některých úhelníku se používá i barevné lakování, hlavně z estetických důvodů.
Vrstva zinku umožňuje použít úhelníky v interiéru i exteriéru. Typ pozinkování vyhodnotíme dle prostředí, ve kterém bude stavba s úhelníky umístěna. Do vnitřního prostředí postačí galvanické pozinkování, ale na venkovní stavbu bude pro nás vhodnější použít žárově pozinkované úhelníky. Z tohoto důvodu se například u nábytkových úhelníků setkáme s žárovým pozinkováním pouze výjimečně. Řešením pro náročnější prostředí mohou být také nerezové úhelníky.
Jedna z prvních věcí, na kterou při výběru úhelníků narazíte, je prolis. Rozdíl mezi úhelníky s prolisem a bez prolisu je v jejich odolnosti - prolis je v podstatě výztuhou, která propůjčuje úhelníkům větší odolnost proti ohybu. Úhelníky s prolisem více unesou a je vhodné je využít pro spojování větších dřevěných prvků - např. silných trámů u pergol či altánů. Někteří výrobci zveřejňují přímo únosnosti při namáhání v různých směrech.
Co se týče úhlu, který svírají ramena úhelníků, můžeme se setkat s 90° (tvar L) či 135°. Nicméně existuje celá řada speciálních úhelníků: pro kulatinu, valbové dle sklonu střechy, ohýbací, spojky tvaru Z, ... Dle délky ramen můžeme úhelníky také členit na pravidelné (rovnoramenné, se stejně dlouhými rameny) či nepravidelné (nerovnoramenné, s jedním delším ramenem).
V zásadě naleznete na trhu úhelníky se čtyřmi druhy hran: ostrými, zkosenými, zaoblenými či dekorativními. Můžete si tedy vybrat úhelníky podle toho, na co je použijete.
Při výběru tesařských úhelníků nezapomeňte také věnovat pozornost jejich otvorům. Rozdíly jsou nejen v počtu a rozestupech vyvrtaných otvorů, ale také v jejich průměrech. Je důležité vybrat ten správný spojovací materiál kterým budete úhelník ke konstrukci připevňovat. Úhelníky mohou mít všechny otvory stejného průměru nebo se velikosti mohou lišit. Pokud budeme mít např. úhelník s průměrem otvorů 5 mm, vybereme na přichycení vruty či hřebíky o průměru 4 mm. Spojovacím úhelníkem nemusíme spojovat jen dva dřevěné prvky, větší otvory na úhelníku mohou sloužit pro kotvení např. do betonu závitovou tyčí. Do úhelníků, které mají zkosené vnitřní otvory perfektně zapadnou vruty se zápustnou hlavou.
Pro montáž úhelníků je vhodné použít k tomu určené vruty do tesařského kování, které jsou přímo přizpůsobeny tomuto účelu a pohledově vytváří nejpříznivější estetický dojem. Druhou nejvhodnější variantou jsou kovexní hřebíky, nicméně můžete použít i klasické vruty do dřeva (zejména pokud mají úhelníky zahloubený otvor pro zápustnou hlavu).
Teď byste měli vědět již vše potřebné a můžete se pustit do nákupu spojovacích úhelníků pro váš projekt.
Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.
Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.
ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží).
Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!
© 2023 OcelMARKET.cz
Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved
Kontaktujte nás na
E-mail: info@OcelMARKET.cz