www.ocelmarket.cz

ocelMARKET.cz - Co je dobré vědět před prvním nákupem závitových tyčí (24.02.2024 - 20:11)

: zprostředkovatelský portál pro Váš obchod s ocelí :
Celkový objem nabídek (bez DPH): 0 Kč

OcelMAGAZÍN > Co je dobré vědět před prvním nákupem závitových tyčí

zpět na výpis článků

Miroslav Kvapil, 06.09.2021Co je dobré vědět před prvním nákupem závitových tyčí

Závitové tyče se vám mohou hodit při spoustě projektů, hlavně když potřebujete šroub vlastní délky. Nebo potřebujete šroub osadit maticemi z každé strany.

 

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy na svůj projekt potřebujete šroub větších rozměrů, než jaké jsou normálně dostupné, nebo který vyžaduje matice z obou stran, ale při výběru si nevíte rady, nezoufejte. V našem článku se zaměříme na hlavní kritéria, podle kterých vybrat tu správnou závitovou tyč.

Závitové tyče - použití

Závitová tyč je plná kruhová tyč se závitem po celé své délce a přichází na řadu tam, kde běžné šrouby nestačí. Své využití najde nejčastěji ve strojírenství a stavebnictví jako kotvící prvek v kombinaci s chemickou či zarážecí kotvou. K závitovým tyčím také neodmyslitelně patří matice a podložky, kterými upenujeme tyč k požadovanému materiálu. Jejich největší předností je beze sporu velká svěrná délka, tedy délka mezi dosedacími plochami matic. Díky tomu mají široké využití například  v kombinaci s napínáky jako ztužovací části konstrukcí nebo jako kotvy při upevňování konstrukcí k betonovému, zděnému či rostlému podkladu.

Existuje široký výběr závitovek a pro laika může být při výběru obtížné se v závitovkách zorientovat. Při výběru je tedy důležité zohlednit hlavní parametry pro realizaci vašich projektů. Těmi jsou materiál (nejčastěji ocel), povrchová úprava, pevnostní třída, délka a v neposlední řadě typ závitu.

Matice šestihranná přesná, DIN 934, pevnost 8., pozinkovaná

Variant: 30 0,05 Kč/ks 0,04 Kč bez DPH

Podložka plochá, DIN 125A, pozinkovaná

Variant: 33 0,01 Kč/ks 0,01 Kč bez DPH

Tyč závitová, DIN 975, pevnost 8.8., pozinkovaná

Variant: 48 12,72 Kč/ks 10,52 Kč bez DPH

Malta chemická polyesterová MIT-SPE, výrobce Mungo

Variant: 2 239,60 Kč/ks 198,02 Kč bez DPH
Materiál a povrchová úprava

Jak jsme už řekli, převážná většina závitových tyčí je vyrobena z uhlíkové oceli s povrchovou úpravou zinkem. Povrchová úprava plní nejen estetickou funkci, ale dělá tyč i odolnou proti korozi. Na výběr je hned z několika možností. Pokud hledáte tyč k využití v interiéru a nepotřebujete tedy, aby disponovala korozivzdorností a odolností vůči vnějším vlivům, nejspíše pro vás bude dostačující tyč bez úpravy, která je vhodná k následné povrchové úpravě například barvou. Estetičtější a zároveň korozivzdornou variantou je povrchová úprava galvanickým zinkem - nejprodávanější úprava. Nejedná se o úpravu vhodnou pro využití do extrémních podmínek, ovšem i přes to je velmi oblíbenou v úpravách spojovacích materiálů. Méně častou, ovšem velmi odolnou možností je potom povrchová úprava žárovým zinkem, která je díky svým vlastnostem skvělou volbou pro použití v exteriéru.

Dále je možné z naší nabídky vybírat i z tyčí z oceli korozivzdornénerez A2 a A4.

Nerez A2, která je označována jako klasická nerezová ocel, je nejpoužívanějším druhem korozivzdorné oceli. Je dobře odolná vůči vlhkosti, alkaickým roztokům a organickým kyselinám. Do prostředí agresivnějšího bychom potom volili nerez A4, která skvěle odolává kyselinám, oxidům i síře a je proto vhodná k použití v mořském a oceánském či průmyslovém prostředí. Pro vaše speciální projekty nabízíme i tyče mosazné, využitelné ve strojírenství, modelářství či elektrotechnice. Závitové tyče plastové pak najdou své uplatnění především v modelářství.

Matice šestihranná DIN 934, nerez A2

Variant: 22 0,20 Kč/ks 0,17 Kč bez DPH

Podložka plochá, DIN 125A, nerez A2

Variant: 22 0,05 Kč/ks 0,04 Kč bez DPH

Tyč závitová, DIN 975, nerez A2

Variant: 50 23,81 Kč/ks 19,68 Kč bez DPH

Kotva chemická PE, DenBraven

Variant: 2 177,87 Kč/ks 147,00 Kč bez DPH
Pevnosti závitových tyčí

Velmi důležitým parametrem je u závitových tyčí jejich pevnostní třída. Ta se liší na základě materiálu a využití a popisuje tak jednu z hlavních vlastností spojovacího materiálu. Pokud pro svůj projekt máte jasně daný předpis nebo požadavek, je vždy lepší se ho držet. Pro případ, kdy žádné doporučení neexistuje, vám pro výběr může posloužit naše stručné shrnutí všech dostupných pevnostních tříd a jejich vlastností. U závitových tyčí plati pravidlo, že vyšší pevnostní třída může při použití menšího rozměru nahradit třídu nižší. Pro označování pevnosti závitových tyčí je schváleno rozlišování dle barevného značení (viz obrázek). Zákazníci nejčastěji kupují závitové tyče v pevnosti 8.8, které mají žluté značení na koncích.

Barevné označení závitových tyčí

 
Třídy pevnosti

Matice šestihranná přesná, DIN 934, MOSAZNÁ

Variant: 16 0,18 Kč/ks 0,15 Kč bez DPH

Podložka plochá, DIN 125A, mosazná (Ms)

Variant: 21 0,15 Kč/ks 0,13 Kč bez DPH

Tyč závitová, DIN 975, mosaz

Variant: 10 52,44 Kč/ks 43,34 Kč bez DPH

Kotva chemická VINYLESTER SF, DenBraven

Variant: 2 242,42 Kč/ks 200,34 Kč bez DPH
Typy závitů

Metrický závit je pro závitovky standardní. Jsou dostupné jak s pravým, tak levým závitem, vhodným například pro speciální zámečnické projekty. Jemné stoupání závitu je pak odolnější variantou proti stržení.

Závitové tyče jsou zpravidla vyráběny v délkách 1 m, 2 m, nebo  3 m.

Při nákupu závitových tyčí nezapomeňte na spojovací materiál - matice, podložky a chemickou kotvu pro správné ukotvení. To vše naleznete na našem e-shopu ObchodProDílnu.cz

Přihlášení

Uživatel
Heslo
pamatovat si přihlášení Zapomněl/a jsem heslo
Zaregistrujte se

Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.

Jak pracovat s OcelMARKETem?

Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.

Je pro Vás stránka nepřehledná? Využili byste video nápovědu?
54%ano
(54%)
46%ne
(46%)

ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží). Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!

Nápověda

Jak funguje OcelMARKET.cz a jak jej správně ovládat?

 

Databáze firem

Najděte své obchodní partnery snadno a lehce. Pokud chtece, zvolte si pouze firmy z Vašeho oboru ...

 

© 2024 OcelMARKET.cz

Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved

Kontaktujte nás na

E-mail: info@OcelMARKET.cz