www.ocelmarket.cz

ocelMARKET.cz - Různé druhy vrutů a jak se v nich vyznat (24.02.2024 - 21:20)

: zprostředkovatelský portál pro Váš obchod s ocelí :
Celkový objem nabídek (bez DPH): 0 Kč

OcelMAGAZÍN > Různé druhy vrutů a jak se v nich vyznat

zpět na výpis článků

Miroslav Kvapil, 06.09.2021Různé druhy vrutů a jak se v nich vyznat

V tomto krátkém, ale výstižném článku se vám pokusíme přiblížit, jak se vyznat ve vrutech.

 

Jak se vyznat ve vrutech? Pomůže vám náš průvodce výběrem vrutů!

Vruty do dřeva jsou základním spojovacím materiálem. Je to velmi univerzální prostředek vhodný především na dřevěné materiály, ale jak si v tomto článku ukážeme, nemusí to  být pravidlem. Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi částečným a plným závitem? Na co se používají konstrukční vruty? Jaké existují drážky vrutů? Čtěte dále!

 

Vrut se skládá ze tří základních částí:

- hlava – viditelná část vrutu, je opatřena drážkou pro zašroubování / zavrtání
- dřík – kulatá část vrutu od hlavy až po špičku
- závit – část dříku, která je opatřena závitem (plný / částečný závit)

Popis vrutu - dřík, závit, hlava

Typy hlavy vrutu

Podle tvaru hlavy

Zápustná Talířová Půlkulatá Čočková Šestihranná
Zápustná hlava vrutu Talířová hlava Půlkulatá hlava Čočková hlava Šestihranná hlava

 

Nejčastějším typem vrutů jsou ty se zápustnou hlavou - hlava se zapustí do materiálu a je minimálně viditelná. Talířová hlava (nazývaná také s vlisovanou podložkou) se používá především u konstrukčních vrutů pro lepší rozložení tlaku na materiál. Půlkulatá hlava se používá u spojů, kde je třeba maximální kontakt hlavy s materiálem (panty, kování). Šestihranná hlava je u vrutů nezvyklá, ale najdeme ji třeba u podstavcových vrutů.

Podle typu drážky

Drážka na hlavě vrutu slouží pro jeho zašroubování. Popíšeme si ty nejzákladnější typy:

Křížová PH Křížová PZ Průběžná PL Hvězdička TORX
Křížová PH drážka  Křížová PZ drážka Průběžná drážka TORX drážka 

 

Obyčejná křížová drážka bývá označována jako PH (Philips) a poznáte ji podle jednoduchého kříže. Podobná je křížová PZ drážka (Pozidriv), která má přidané k základnímu kříži ještě další zářezy. Průběžná drážka (PL) se již téměř nepoužívá, využití nalezne především u různých renovací. V poslední době je nejoblíbenější drážkou hvězdička, odborně TORX, která umožňuje téměř dokonalý přenos síly do vrutu a zajistí, že bit nebude vyskakovat. Setkat se můžete také s vruty, které místo drážky mají šestihrannou hlavu – na ty budete muset použít nástrčnou hlavici odpovídající velikosti.

Hlavní je, dle typu drážky vrutu vybrat správný šroubovací nástavec – bit. Pokud budete mít drážku typu PH a použijete bit PZ (nebo naopak), nebudete spokojeni s přenosem kroutícího momentu a vrut se bude „žvýkat". Chcete-li vsadit na jistotu, sáhněte po TORX drážce.

Závit

Jak bylo na úvod řečeno, pod pojmem vrut se většinou myslí vrut určený k použití do dřeva. Tomu je přizpůsoben i závit, který je oproti šroubům mnohem hrubší (má větší stoupání) a širší (oproti dříku). Zajistí se tak lepší "zakousnutí" do materiálu. Nejčastějšími druhy závitů jsou částečný nebo plný.

Částečný závit je vhodnější pro stahování materiálů k sobě. Pokud k sobě potřebujete opravdu pořádně přitáhnout například hranol a desku, bude vhodnější částečný závit, protože po hladké části dříku se deskový materiál lépe přitáhne.

Plný závit je univerzálnější, používá se pro pevné spoje, u kterých je nežádoucí i malý pohyb vůči sobě. Speciálním typem plného závitu je vrut pro distanční montáž, který má na dříku dva nespojené závity.

Částečný závit Plný závit
Částečný závit Plný závit

 

Dvouchodý závit je k nalezení u speciálních vrutů do sádrokartonu. Jeho princip počívá v tom, že na dříku vrutu není pouze jedna "šroubovice", ale naleznete tam dvě.

Závit bývá zpravidla ukončen ostrou špičkou pro snazší zapíchnutí do dřeva, ale například u konstrukčních vrutů se můžete setkat s vrtáčkem (břitem), který sám předvrtává materiál a zabraňuje praskání dřeva.

Materiály a povrchové úpravy vrutů

Materiály

Nejběžnejším materiálem pro vruty je uhlíková ocel (nelegovaná), která svými vlastnostmi dostačuje na většinu projektů. Nedisponuje však žádnou odolností vůči korozi, proto se dále povrchově upravuje. Jedná se většinou o určitou formu zinkování.

Pokud je požadavek na vyšší ochranu vůči korozi, používá se nerezová ocel. Nerez je odstupňovaná podle odolnosti vůči vnějšímu prostředí od A1 po A5, ale nejčastěji se setkáme s označením A2 (venkovní použití) a A4 (odolnost vůči solím a kyselinám - bazény, laboratoře).

Nerezové vruty do dřeva se také dělají ve speciálním provedení pro konstrukční účely - nerezové konstrukční vruty.

Nerezové vruty se pak dále upravují kalením - kalené nerezové vruty - které jsou vhodné především pro terasová prkna a dřevěné fasády kvůli pevnosti ve střihu.

Nerezový vrut

Dále existují vruty z mosazi a dalších materiálů, které jsou určeny především pro dekorativní účely.

Povrchová úprava

Aby nedocházelo ke korozi mají vruty také povrchovou úpravu. Nejběžnějším typem je galvanické zinkování. Zinek může být bílý nebo žlutý (galvanický zinek bílý / galvanický zinek žlutý) a je vhodný především do interiérů, kde je vystaven vzdušné vlhkosti. Použití v exteriéru je také možné, ale pouze krátkodobě, protože po čase může vrut vlivem povětrnostních vlivů zreznout a ztratit svůj vzhled. Výhodou galvanického zinkování je jeho cena a pěkný vzhled.

Galvanický zinek žlutý Galvanický zinek bílý
Žlutý zinek Bílý zinek

 

Odolnější žárový zinek se využívá především pro venkovní konstrukce, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům. Oproti galvanickému zinku nejsou žárově pozinkované prvky tak pěkné, mají matný a nerovnoměrný vzhled. V exteriéru vydrží mnohem déle, ale u vrutů se tato povrchová úprava téměř nevyskytuje. 

Můžeme se také setkat s fosfátováním, kterým jsou upraveny především vruty do sádrokartonu. Fosfátování poskytuje slabší úroveň ochrany vůči korozi, ale zlepšuje přilnavost dalších vrstev - nátěrů, barev, laků apod.

Typy vrutů

Vrut do dřeva
Je nejběžnější univerzální vrut do dřeva. Má téměř neomezené možnosti použití - spojování materiálů, kotvení pomocí hmoždinek. U krajů a praskajícího dřeva doporučujeme předvrtat. 

Vrut do dřeva

Konstrukční vrut (tesařský vrut, stavební vrut)
Vylepšená verze klasických vrutů do dřeva, nemusí se předvrtávat, protože mají vrtáček, frézku pro lepší odvod materiálu a jsou pevnější než obyčejné vruty. Konstrukční vruty se používají především pro větší dřevostavby a projekty.

Se zápustnou hlavou S talířovou hlavou (s vlisovanou podložkou)
Konstrukční vrut se zápustnou hlavou Konstrukční vrut s talířovou hlavou

 

Terasový vrut (fasádní vrut)
Speciální vruty pro terasová prkna a dřevěné fasádní obklady - mají malou hlavu, která je vhodná pro pohledové spoje a jsou vyrobeny z nerezové oceli. Hodně často bývají kalené, aby vydržely síly vznikající při pohybu dřeva. Nemusí se předvrtávat a výborně odolávají korozi - nebarví dřevo kolem hlavy vrutu.

Terasový vrut

Vrut do tesařského kování
Vruty speciálně určené pro tesařská kování - úhelníky, kotevní patky a botky, spojovací desky a další kování. Mají hlavu a přechod na dřík upraveny tak, aby přesně zapadly do otvorů v kování. 

S malou půlkulatou hlavou S plochou talířovou hlavou
Vrut do tesařského kování - malá hlava Vrut do tesařského kování - plochá hlava

 

Okenní TURBO vrut
TURBO okenní vruty se používají pro kotvení okenních a dveřních rámů ke konstrukcím. Používají se bez hmoždinek přímo do podkladního materiálu a šetří tak čas - proto TURBO. Vhodné jsou do betonu, cihly, pórobetonu a kamene.

TURBO vrut

Konfirmát (nábytkový vrut)
Nábytkové spoje z nejrůznějších deskových materiálů vyžadují speciální závit, který zajistí, že se vrut z desky nevytrhne. Konfirmáty mají obzvláště hrubý závit a tupou špičku. Je nutné pro ně vyvrtat díru speciálním vrtákem, který zároveň zahloubí otvor pro hlavu konfirmátu. 

Vrut konfirmát

Vrut do lamina
Speciální vruty s ostrou špičkou pro deskové materiály. Mají dvojitý závit, který umožní distanční montáž.

Vruty do lamina

Vrut do sádrokartonu (sádrokartonářský vrut)
Sádrokartonářské vruty (SDK vruty) jsou speciální kategorií. Existuje více druhů závitů podle použití a také různé typy hlav. Jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou (fosfátování). Používají se při montáži sádrokartonových SDK desek na rošt z ocele.

Vruty do sádrokartonu

Podstavcový vrut
Jak již bylo zmíněno, podstavcové vruty jsou jedny z mála vrutů bez klasické drážky. Zašroubovávají se pomocí šestihranné nástrčné hlavice. Používají se především pro kotvení do hmoždinek

Podstavcový vrut

Kombivrut
Kombivrut je kombinovaný vrut se šroubem. Jedna část kombivrutu má metrický závit (např. pro matici) a druhá část má klasický závit do dřeva. Zašroubování se provádí buď pomocí malé drážky na konci metrické části nebo pomocí šestihranu na dříku.

Kombivrut

 

E-shop www.obchodprodilnu.cz je spolehlivým dodavatelem spojovacího a kotevního materiálu, stavebních prvků, tesařského kování, plotů, střešních krytin a zahradního příslušenství. Vybere si u nás opravdu každý, ať jste kutil nebo profesionál, máme pro vás přizpůsobené velikosti balení. Pokud potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme s výběrem. Při objednávce se můžete těšit na prozákaznický přístup a milou komunikaci našich referentek. Při registraci navíc získáte zajímavé slevy na téměř celý sortiment.

Přihlášení

Uživatel
Heslo
pamatovat si přihlášení Zapomněl/a jsem heslo
Zaregistrujte se

Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.

Jak pracovat s OcelMARKETem?

Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.

OcelMagazín
Drátěné ploty

Drátěné ploty

Vložil: Lucie Lískovcová
 
Výběr hmoždinek do sádrokartonu

Výběr hmoždinek do sádrokartonu

Vložil: Miroslav Kvapil
 
Levné plotové dílce - vyplatí se?

Levné plotové dílce - vyplatí se?

Vložil: Lucie Lískovcová
více článků
Je pro Vás stránka nepřehledná? Využili byste video nápovědu?
54%ano
(54%)
46%ne
(46%)

ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží). Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!

Nápověda

Jak funguje OcelMARKET.cz a jak jej správně ovládat?

 

Databáze firem

Najděte své obchodní partnery snadno a lehce. Pokud chtece, zvolte si pouze firmy z Vašeho oboru ...

 

© 2024 OcelMARKET.cz

Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved

Kontaktujte nás na

E-mail: info@OcelMARKET.cz