www.ocelmarket.cz

ocelMARKET.cz - Použití a využití textilních lan (04.06.2023 - 11:39)

: zprostředkovatelský portál pro Váš obchod s ocelí :
Celkový objem nabídek (bez DPH): 0 Kč

OcelMAGAZÍN > Použití a využití textilních lan

zpět na výpis článků

Miroslav Kvapil, 03.09.2021Použití a využití textilních lan

Lana textilní jsou jedny z prvků kotevní techniky, které mají široké využití v mnoha oblastech i průmyslových odvětvích. Nejčastěji jsou používány pro stahování, napínání, kotvení, zvedání či na zajištění stability. Podle účelu můžeme lana rozdělit na tažná, nosná, kotevní a vázací. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobena, dělíme lana na textilní (bavlna, konopí, umělá vlákna) a ocelová.

 

Lana textilní jsou prvky kotevní techniky, které mají široké využití v mnoha oblastech a průmyslových odvětvích. Nejčastěji je používáme pro stahování, napínání, kotvení, zvedání nebo na zajištění stability. Podle účelu můžeme lana rozdělit na tažná, nosná, kotevní a vázací. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobena, dělíme lana na textilní (bavlna, konopí, umělá vlákna) a ocelová.

Textilní lana

Textilní lano je délková textilie, která má průměr větší než 4 mm a obsahuje minimálně 3 stáčené nebo splétané prameny nebo textilní jádro se splétaným nebo plastickým pláštěm. Do této kategorie řadíme polyamidová lana a šňury, polyesterová lana a šňůry, polypropylenová lana a šňůry, gumolana s polypropylenovým opletem a také lana a šňůry z přírodních materiálů (např. juta, sisal). Mezi nejdůležitější vlastnosti textilních lan patří pevnost a průtažnost. Dále se testuje odolnost proti tření, únava, ohebnost, odolnost proti slunečnímu záření, sráživost. Mezi hlavní oblasti využití textilních lan patří námořní a říční doprava, rybářství, jeřáby a elevátory, ukotvení čerpadel a stožárů, sportovní nářadí (např. horolezectví, švihadla).

Lano polyamidové 32pramenné s jádrem

Variant: 2 14,32 Kč/m 11,83 Kč bez DPH

Šňůra polyesterová 16pramenná s jádrem, různé barvy

Variant: 10 1,95 Kč/m 1,61 Kč bez DPH

Lano polypropylenové pletené bez jádra

Variant: 9 1,24 Kč/m 1,03 Kč bez DPH

Lano polypropylenové s jádrem, 32pramenné

Variant: 2 13,48 Kč/m 11,14 Kč bez DPH

Jutová lana používáme zejména při ruční manipulaci ve stavebnictví (lano pro zednické kladky). Lano neprokluzuje v ruce, tím je zajištěna vyšší bezpečnost. Jutové lano nalezlo využití také při sportu jako šplhací lano nebo lano pro přetahování. V neposlední řadě je vhodné pro aranžování a výrobu dekorací do bytu či zahrady.

Polypropylenová lana se používají také ve stavebnictví jako manipulační prostředky, dále v textilním a strojírenském průmyslu nebo při vodních sportech. Tato lana plavou na vodě, mají nulovou nasákavost a jsou odolná vůči chemikáliím.

Gumolana se od ostatních lan liší zejména svou elasticitou díky jádru, které je z pryžových vláken. Kvůli vylepšení otěruvzdornosti a zpevnění je lano oplétáno polypropylenem. Pro různé účely použití se u gumolan kromě dimenze uvádí i tzv. elasticita (pružnost) v procentech (55, 115, 130 % apod.). Hodí se pro uchycení nákladů, škála jejich uplatnění je však výrazně větší (autoplachty, reklamy, zakrývání techniky apod.). Popruhy jsou pásky různých délek a barev, které se používají při čalounění, výrobě lehátek či jako tažné popruhy pro sport a volný čas. Vyrábí se popruhy jednovrstvé nebo vícevrstvé.

JUTA lano čtyřpramenné, svazek

Variant: 19 8,45 Kč/m 6,98 Kč bez DPH

Motouz LEN potravinářský

Variant: 1 55,66 Kč/bal 46,00 Kč bez DPH

Gumolano opletené barevné, různé tažnosti

Variant: 14 6,54 Kč/m 5,41 Kč bez DPH

Popruh čalounický

Variant: 2 8,51 Kč/m 7,03 Kč bez DPH

Přihlášení

Uživatel
Heslo
pamatovat si přihlášení Zapomněl/a jsem heslo
Zaregistrujte se

Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.

Jak pracovat s OcelMARKETem?

Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.

Je pro Vás stránka nepřehledná? Využili byste video nápovědu?
54%ano
(54%)
46%ne
(46%)

ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží). Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!

Nápověda

Jak funguje OcelMARKET.cz a jak jej správně ovládat?

 

Databáze firem

Najděte své obchodní partnery snadno a lehce. Pokud chtece, zvolte si pouze firmy z Vašeho oboru ...

 

© 2023 OcelMARKET.cz

Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved

Kontaktujte nás na

E-mail: info@OcelMARKET.cz