www.ocelmarket.cz

ocelMARKET.cz - Použití a využití ocelových lan (26.09.2023 - 01:23)

: zprostředkovatelský portál pro Váš obchod s ocelí :
Celkový objem nabídek (bez DPH): 0 Kč

OcelMAGAZÍN > Použití a využití ocelových lan

zpět na výpis článků

Miroslav Kvapil, 02.09.2021Použití a využití ocelových lan

Lana, jako součást kotevní techniky, mají široké využití v mnoha oblastech a průmyslových odvětvích.

 

Lana jsou prvky kotevní techniky, které mají široké využití v mnoha oblastech a průmyslových odvětvích. Nejčastěji jsou používány pro stahování, napínání, kotvení, zvedání či na zajištění stability. Podle účelu můžeme lana rozdělit na tažná, nosná, kotevní a vázací. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobena dělíme lana na textilní (bavlna, konopí, umělá vlákna) a ocelová.

Ocelová lana

Splétají se z drátků. Pevnost drátků se pohybuje od 1270 do 1770 MPa. Drátky se splétají v pramence, dále pak v prameny a ty potom v samotné lano. Mezi prameny bývá konopná duše napuštěná mazivem. Čím více se ocelové lano při používání třením zahřívá, tím větší množství tuku se uvolňuje, při zatížení se vytlačuje mezi dráty. Duše lana vytváří pevnou a zároveň pružnou podložku pro prameny lana, které jsou kolem duše spirálově stáčeny. Zkratka FC značí, že duše lana je z vláken, která se dále dělí na přírodní (NFC) a syntetická (SFC). Lana vystavená vyšším teplotám (nad 60° C) mají duši ocelovou, značeno zkratkou WSC.

Vzájemný smysl vinutí pramene a lana může být stejnosměrný nebo protisměrný. Stejnosměrné lano má dráty a prameny navinuté v témže smyslu. Protisměrné lano má dráty vinuty v opačném smyslu než prameny, je méně ohebné, nemá snahu se rozkroutit a netvoří smyčky. Ocelová lana se používají jako vázací, tažná, nosná nebo vlečná. Čím má lano menší počet drátů, tím je tvrdší a méně ohebné, je však odolnější vůči otěru. Naopak lano, které má větší počet drátů, je sice ohebnější, ale také náchylnější na otěr.

Lano ocelové šestipramenné, zinkované DIN 3060, 6x19dr.+FC

Variant: 6 7,33 Kč/m 6,06 Kč bez DPH

Lanko ocelové 1-pramenné, DIN 3053, 19 drátů

Variant: 16 1,24 Kč/m 1,03 Kč bez DPH

Lanko nerezové, DIN 3055, A4, konstrukce 7x7dr.

Variant: 17 2,63 Kč/m 2,17 Kč bez DPH

Lanko nerezové, DIN 3060, A4, konstrukce 7x19dr.

Variant: 7 17,68 Kč/m 14,61 Kč bez DPH
Tři základní komponenty k výrobě ocelového lana:

Lanový drát – se dělá ocelový nebo ze slitin hliníku a mědi. K výrobě mechanicky namáhaných lan se nejčastěji používá ocel. Neželezné kovy nebo jejich slitiny jsou používány jen pokud vede lano elektrický proud. Drát pro ocelová lana je vyráběn z nelegovaných uhlíkových ocelí.
Na kvalitu drátu má vliv:

Jádro (duše) lana – vyplňuje prostor mezi prameny a zabraňuje radiálnímu posouvání a bočním tlakům pramenů, zajišťuje kruhový průřez lana a zásobuje lano mazivem.

Mazivo lana snižuje tření mezi dráty a prameny a mezi lanem a kladkou, chrání lano před vniknutím vody a nečistot a také před korozí. Mazivo nesmí vytékat, nesmí být korozivní a odstranitelné kapalinami, s nimiž přichází do styku, musí být odolné vůči povětrnostním podmínkám.

Základní konstrukce ocelových lan

Přihlášení

Uživatel
Heslo
pamatovat si přihlášení Zapomněl/a jsem heslo
Zaregistrujte se

Založte si na OcelMARKETU.cz svůj účet, získejte přístup ke kontaktům a mnohem více.

Jak pracovat s OcelMARKETem?

Nevíte jak se registrovat? Jak objednat prodloužení účtu? Zkuste naši rozsáhlou nápovědu.

Je pro Vás stránka nepřehledná? Využili byste video nápovědu?
54%ano
(54%)
46%ne
(46%)

ObchodProDilnu.cz
Provozujeme internetový obchod www.obchodprodilnu.cz. Za cenově příznivých podmínek u nás nakoupíte mimo jiné spojovací materiál, kotevní techniku či nářadí pro Vaší firmu. Nakoupit však můžete i spoustu dalšího sortimentu (např. pletivo na plot, podlahové rošty, kotevní patky a další zboží). Zboží nakoupené v naší online prodejně Vám doručíme obratem ať jste z jakékoliv části ČR!

Nápověda

Jak funguje OcelMARKET.cz a jak jej správně ovládat?

 

Databáze firem

Najděte své obchodní partnery snadno a lehce. Pokud chtece, zvolte si pouze firmy z Vašeho oboru ...

 

© 2023 OcelMARKET.cz

Všechna práva vyhrazena | All Rights Reserved

Kontaktujte nás na

E-mail: info@OcelMARKET.cz